Pre študentov
Pred aplikáciou umelej inteligencie v oblasti bezpečnosti odporúčame si osvojiť niektorý z nástrojov v ktorom je možné neurónovú sieť spustiť, trénovať a využívať. Na tomto mieste nechceme robiť nikomu reklamu a je plne na vás, ktorý softvér využijete. Hovorí sa, že softvér je len "skrutkovač" alebo nástroj, ale princíp činnosti neurónových sietí a data miningu je vždy ten istý.
Študenti Slovenskej technickej univerzity môžu bezplatne využívať softvér MATLAB (pre podrobnosti klikni sem) v rámci ktorého majú predplatených viacero online kurzov a medzi nimi aj kurz data science, ktorý odporúčame využiť. Študentom iných univerzít, prípadne stredných škôl odporúčame sa informovať na svojej univerzite alebo strednej škole o možnosti prístupu k tomuto softvéru, prípade sa obrátiť na Centrum vedecko-technických informácií SR (pre podrobnosti klikni sem). Prípadne môžete využiť voľný softvér Python, ktorého bezplatný kurz nájdete napr. tu. Prípadne pre hĺbkové pochopenie neurónových sietí odporúčame tzv. Neural Network Playground.
Po zvládnutí vybraného softvéru odporúčame si vyskúšať vyriešiť neurónovou sieťou niekoľko príkladov. Cieľom je získať rutinu a istotou pri riešení problémov (so známym riešením) pomocou neurónovej siete. Dobrým začiatkom môže byť vypočítať dobu periódy pre 1000 rôznych dĺžok matematického kyvadla v tabuľkovom softvéry. K týmto údajom môžete pridať ďalšie údaje (napr. hmotnosti závažia) a použiť ich na natrénovanie neurónovej siete. Dobre natrénovaná neurónová sieť by mala predikovať dobu periódy s veľmi vysokou presnosťou. Ak presnosť nie je postačujúca odporúčame zmeniť architektúru neurónovej siete, algoritmus učenia alebo zvýšiť počet vstupných údajov.
Vyššie uvedený príklad je vhodný na pochopenie základ neurónových sietí. Na druhej strane pri jeho riešení môžu študenti nadobudnúť nesprávny dojem, že neurónové siete slúžia na "zložitejšie" riešenie jednoduchých problémov. V skutočnosti, ako už aj bolo uvedené, ilustrovaný príklad je len prostriedkom na osvojenie si neurónových sietí. Užitočnosť neurónových sietí môže byť ilustrovaný na výpočte periódy matematického kyvadla pri zohľadnení odporu vzduchu. S využitím neurónovej siete je možné zvoliť nasledovný postup (odporúčame si ho vyskúšať). Zostrojíme matematické kyvadlo s 10 rôznymi dĺžkami vlákna a s 10 rôznymi hmotnosťami závažia (hmotnosť závažia závisí od hustoty materiálu a jeho objemu). Zmeriame periódy pre všetky dĺžky vlákna a hmotnosti závažia. Na tréning neurónovej siete ďalej použijeme aj údaje o ploche priemetu závažia (ktorá má spolu s rýchlosťou závažia a hustotou vzduchu rozhodujúci vplyv na veľkosť odporu vzduchu). Na tréning neurónovej siete rovnako môžeme (ale nemusíme) použiť údaj o hustote vzduchu. Ak by sme napr. zmerali dáta pre periódy kyvadla vo vzduchu (hustota približne 1,2 kg/m∧3) a vo vode (hustota približne 1000 kg/m∧3) bola by takto natrénovaná neurónová sieť použiteľná na odhad periód kyvadla v tekutinách v tomto širokom intervale hustôt. Pre lepšiu presnosť by bolo vhodné získať dáta aj v tekutine s hustotou vo vnútri tohto intervalu - napr. medzi 400 až 600 kg/m∧ 3.
Po osvojení vyššie uvedených príkladov odporúčame začať s riešením príkladov z odboru, ktorý študent študuje. Napr. v odbore bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci (BOZP) je možné začať s analýzou faktorov, ktoré majú vplyv na vznik závažných pracovných úrazov. Napr. natrénovať neurónovú sieť s výskytom pracovných úrazov podľa hodiny v dni, dňa v týždni, veku, vzdelania a praxe zamestnanca, druhu práce (denná alebo nočná práca, rovnomerne alebo nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas), atď. Prípadne rozbor požiarov s následkom smrti alebo ťažkého zranenia osôb poľa hodiny v dni, dňa v týždni, druhu stavby, konštrukčného celku, výšky stavby, atď. Takýmto spôsobom je možné exaktne zistiť príspevok (resp. vplyv) jednotlivých faktorov na pracovné úrazy s následkom smrti, závažné pracovné úrazy, registrované pracovné úrazy, prípadne na požiare s usmrtenými alebo zradenými osobami. Po zvládnutí tejto časti by už študent mal byť schopný samostatne riešiť veľkú časť problémov, s ktorými sa pri štúdiu stretne, neurónovou sieťou. Návod na riešenie praktickejších problémov je v časti AI pre odborníkov.
Ďalšou otázkou môže byť odkiaľ získať dáta na tréning neurónovej siete. Na internete je dostupné veľké množstvo databáz, napr. na oficiálnej stránky vlády Spojených štátov, na stránke Medzinárodnej organizácie práce alebo NIST Fire Database. Na tomto mieste je však potrebné upozorniť, že nie všetky databázy sú voľne prístupné.