Pre učiteľov
Podobne, ako pri študentoch, odporúčame pred aplikáciou umelej inteligencie v oblasti bezpečnosti si osvojiť niektorý z nástrojov v ktorom je možné neurónovú sieť spustiť, trénovať a používať. Na tomto mieste nechceme robiť nikomu reklamu a je plne na vás, ktorý softvér využijete. Hovorí sa, že softvér je len "skrutkovač" alebo nástroj, ale princíp činnosti neurónových sietí a data miningu je vždy ten istý.
Zamestnanci Slovenskej technickej univerzity môžu bezplatne využívať softvér MATLAB (pre podrobnosti klikni sem) v rámci ktorého majú predplatených viacero online kurzov a medzi nimi aj kurz data science, ktorý odporúčame využiť. Zamestnancom iných univerzít, prípadne stredných škôl odporúčame sa informovať na svojej univerzite alebo strednej škole o možnosti prístupu k tomuto softvéru, prípade sa obrátiť na Centrum vedecko-technických informácií SR (pre podrobnosti klikni sem). Prípadne môžete využiť voľný softvér Python, ktorého bezplatný kurz nájdete napr. tu. Prípadne pre hĺbkové pochopenie neurónových sietí odporúčame tzv. Neural Network Playground.
Postup aplikácie neurónových sietí vo výučbe závisí od faktu, či študenti neurónové siete už poznajú alebo nie. Aktuálne (rok 2024) väčšina študentov stredných a vysokých škôl neurónové siete do hĺbky nepozná (výnimkou sú odbory zamerané na na informatiku, matematiku a niektoré príbuzné odbory). Možno bude v tejto oblasti situácia podobná, ako s využívaním dataprojektorov. V deväťdesiatych rokoch takmer všetci prednášali z fólií cez meotar (spätný projektor) a už o dvadsať rokov neskôr si väčšina učiteľov bez dataprojektoru prednášku a niekedy ani cvičenie nevie ani predstaviť a rovnako si už ani nevedia predstaviť prednášať z meotaru.
Ak teda učiteľ vyučuje študentov, ktorí neurónové siete poznajú a vedia ovládať aspoň jeden softvér v ktorom sa dá s nimi pracovať, môže priamo so študentami riešiť vybrané problémy s využitím neurónových sietí. Ak ich študenti neovládajú (čo je aktuálne prípad väčšiny študentov iných odborov ako informatika a matematika) sú prakticky dve možnosti. Prvou je zaradiť výučbu neurónových sietí do predmetu ako matematika alebo informatika (na zvládnutie základov môže teoreticky postačovať niekoľko hodín). Druhou možnosťou je skrátene prebrať problematiku neurónových sietí na predmete na ktorom ich potrebujeme aplikovať a následne učiť študentov využívať neurónové siete riešením praktických problémov.
Otázkou však ostáva, na riešení akých problémov študentov učiť neurónové siete. Odpoveď závisí od konkrétneho odboru, predmetu, ročníka a stupňa štúdia (Bc., Ing. alebo PhD.). Na tomto mieste uvedieme len pár tipov. Napr. predmety zamerané na identifikáciu, analýzu, hodnotenie a manažment rizík. V týchto predmetoch sú neurónové siete veľmi dobre aplikovateľné na hodnotenie rizika (hodnotenie faktorov, ktoré ovplyvňujú veľkosť rizika).
Veľmi dobrým príkladom je požiarna bezpečnosť stavieb. Tu za všetky možnosti uvedieme len jeden príklad. Po zhliadnutí videa na podstránke Motivácia sa ponúka otázka, koľko zo súčiniteľov, ktoré sa v procese riešenia požiarnej bezpečnosti stavby počítajú by sa dali počítať podobným spôsobom. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Všetky!
Ak Vás napriek tomu nenapadli žiadne možnosti, ako využiť neurónovú sieť pri výučbe "svojho" predmetu a mali by ste záujem, napíšte nám.